revolut

Handel w Revolut – przegląd

Posted by

Firma Revolut oferuje jeden z najtańszych i najłatwiejszych sposobów inwestowania. Minusem jest niski zakres rynków i produktów, a nasze badania wskazują, że istnieją pewne problemy dot. bezpieczeństwa inwestycji klienta (więcej na ten temat poniżej).

Założona w 2015 r. firma Revolut ma ponad 15 milionów klientów w kilku krajach na całym świecie. Według ostatniej rundy finansowania jest warta ok. 11 miliardów $, co czyni ją najcenniejszym brytyjskim startupem technologicznym.

Chcesz wiedzieć więcej o handlu Revolut? Oto, co omówimy:

Revolut Przegląd

Firma Revolut została stworzona z głównym celem, jakim było zakłócenie branży bankowej poprzez zmniejszenie
i usunięcie opłat związanych z tradycyjnym systemem bankowym.

Rzeczywiście, jedną z jej cennych propozycji, które napędziły rozwój firmy, są bardzo konkurencyjne kursy wymiany związane z bezpłatną kartą debetową, która pozwala klientom zaoszczędzić pieniądze, gdy wymieniają różne waluty
i gdy płatność jest dokonywana w obcym kraju.

Firma dodała także do swojej oferty inne usługi, a mianowicie możliwość zakupu akcji amerykańskich, kryptowalut oraz metali szlachetnych (złota i srebra) z niskimi prowizjami i z wykorzystaniem akcji ułamkowych. Szybki dostęp do produktów inwestycyjnych, zwłaszcza akcji oferowanych przez platformę, w połączeniu z niskimi prowizjami, pozostaje najbardziej pociągającą różnicą, dzięki której Revolut wyróżnia się na tle konkurencji.

Zauważamy jednak, że klienci, którzy cenią zaawansowane usługi maklerskie (lub inne usługi bankowe, takie jak doradztwo), byliby lepiej obsługiwani gdzie indziej.

Obsługa klienta jest świadczona w całości poprzez aplikację, za pośrednictwem czatu, co oznacza, że jeśli klient napotka poważne problemy, nie będzie w stanie bezpośrednio z kimś porozmawiać.

Poza tym Revolut nie zezwala na przenoszenie akcji na lub z konta Revolut. Jeśli chodzi o przelewy kryptowalut, można je przelać tylko na rzecz innego użytkownika Revolut. Nie będzie więc można odbierać kryptowalut wysyłanych spoza platformy Revolut. Niemniej, usługi transferu aktywów finansowych są zaplanowane.

Przegląd handlu w Revolut

Centralną platformą Revolut do handlu jest aplikacja mobilna. Niemniej można także handlować w wersji internetowej (akcjami i kryptowalutami).

Choć platforma transakcyjna Revolut nie jest najbardziej zaawansowana, zasadniczo dostarcza cennych informacji analitycznych obejmujących wiadomości, dane finansowe spółek i średnią cenę docelową analityków dla określonej akcji.

Dla początkujących sposób, w jaki Revolut przedstawia tego rodzaju informacje, jest wystarczająco przystępny, by osiągnąć cele inwestycyjne. Występują cenne funkcjonalności, takie jak alerty cenowe, opcja dodania do ulubionych
i zlecenia limitowane, które jeszcze bardziej zwiększają atrakcyjność platformy i łatwość użytkowania.

Produkty i rynki

Dużym minusem Revolut jest brak zdywersyfikowanych produktów inwestycyjnych. Jedynymi aktywami, jakie klient może nabyć, są akcje amerykańskie (ponad 800), metale szlachetne (złoto i srebro) oraz kryptowaluty.

ETF-y, fundusze, akcje spoza Ameryki, opcje, kontrakty CFD i inne rodzaje produktów nie są dostępne. Ponadto, handel z dźwignią nie jest dostępny. Dla klientów, którzy mają mniej pieniędzy do zainwestowania, możliwość zakupu akcji ułamkowych może być czymś wartym rozważenia. Nie zalecamy jednak inwestowania dużych kwot ze względów bezpieczeństwa (więcej o tym
w rozdziale „Bezpieczeństwo”).

Opłaty za handel akcjami w Revolut

Revolut co miesiąc oferuje określoną liczbę bezpłatnych transakcji giełdowych w zależności od Twojego planu.

W przypadku planu standardowego klient ma prawo do jednej nieodpłatnej transakcji giełdowej miesięcznie. Jeśli zdecyduje się na płatne wersje, cena wynosi:

Plus (2,99 €/miesiąc): 3 nieodpłatne transakcje giełdowe miesięcznie i stosowna prowizja za każdą kolejną transakcję.

Premium (7,99 €/miesiąc): 5 nieopłatnych transakcji giełdowych miesięcznie i stosowna prowizja za każdą kolejną transakcję.

Metal (13,99 €/miesiąc): nieograniczone nieodpłatne transakcje giełdowe.

Po przekroczeniu limitów będzie trzeba uiścić opłatę w wys. 0,25% kwoty zamówienia lub minimalną opłatę krajową* – w zależności od tego, która z tych wartości jest wyższa. Tę opłatę pobiera się w USD w oparciu o kurs walutowy w chwili otrzymania zlecenia.

Bezpieczeństwo i przepisy

Zagłębiając się w kwestie bezpieczeństwa Revolut, napotykamy kilka problemów. Spółka Revolut Trading Ltd jest wyznaczonym przedstawicielem Resolution Compliance Ltd, spółką autoryzowaną
i regulowaną przez Financial Conduct Authority (FCA) – komisji nadzoru finansowego. Jednak sama spółka Revolut nie jest autoryzowana i nie jest objęta Financial Services Compensation Scheme (FSCS) – systemem odszkodowań za usługi finansowe.

Ochrona inwestycji

Spółką odpowiedzialną za świadczenie usług powierniczych i handlowych dla Revolut jest Drivewealth LLC, „broker zewnętrzny”, instytucja z siedzibą w USA, która nie podlega regulacji w Europie. Mimo to podlega amerykańskim przepisom federalnym, wydanym przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz Urząd Regulacji Przemysłu Finansowego (FINRA). Jeśli więc coś się przytrafi spółce Drivewealth LLC, klientowi przysługuje ochrona do kwoty 500 tys. USD (w tym do 250 tys. USD w gotówce) w ramach ubezpieczenia Securities Investment Protection Corporation (SIPC) – korporacji zajmującej się ochroną inwestycji w papiery wartościowe.

Jak wcześniej wspomniano, fintech przechowuje aktywa klienta na rachunku zbiorczym na kilku giełdach. Ta sama metoda jest stosowana w przypadku złota i srebra. Ma także konto jako członek London Precious Metals Clearing Limited, gdzie przechowywane jest całe złoto i srebro zakupione przez ich klientów. Technicznie rzecz biorąc, klient nie jest bezpośrednio właścicielem swoich aktywów.

Załóżmy, że klient kupił akcje za pośrednictwem tradycyjnego brokera, który po kilku tygodniach zbankrutuje. Jest właścicielem tych aktywów. Później otrzyma prośbę o wyznaczenie brokera, do którego mają zostać przeniesione jego aktywa. Jeśli jednak tak się stanie z Revolut, rezultat może być inny, ponieważ aktywa nie są przechowywane
na nazwisko klienta. W przypadku kryptowalut środowisko ochrony nie jest dla klienta korzystne. Wg witryny internetowej Revolut: „Kryptowaluty nie są jak e-pieniądze na koncie klienta Revolut. Kryptowaluty nie są pieniędzmi elektronicznymi,
a w Wielkiej Brytanii podlegają regulacji przez Financial Conduct Authority (FCA) wyłącznie w celu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Na Litwie nie podlegają one regulacji przez Bank Litwy. Kiedy klient kupuje kryptowalutę za pośrednictwem aplikacji Revolut, nie będzie ona chroniona przez FSCS – system odszkodowań za usługi finansowe ani litewski system gwarantowania depozytów, a jeśli klient złoży skargę, prawdopodobnie nie będzie ona podlegać jurysdykcji Financial Ombudsman Service (FOS) – rzecznika ds. usług finansowych”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *