DeFi to akronim słów zdecentralizowane finansowanie.

8 podstawowych rzeczy, które należy wiedzieć o DeFi

Posted by

Czym są DeFi w dwóch słowach? Nie martw się, później wyjaśnimy wszystko dokładnie.

DeFi to akronim słów zdecentralizowane finansowanie. DeFi to forma relacji finansowych, która usuwa pośredników — banki, brokerów ubezpieczeniowych, izby rozliczeniowe i zastępuje je inteligentnymi kontraktami. DeFi opiera się na technologii blockchain i systemach płatności typu peer-to-peer, łączących bezpośrednio dwie strony transakcji, bez konieczności weryfikacji przez pośrednika. Ujmując to prościej, przeliczanie bitcoina na gotówkę to DeFi dla tradycyjnych instrumentów finansowych, takich jak lądowanie, pożyczanie, inwestowanie, handel itp. W DeFi wszystkie te działania są zastępowane protokołami. Krótko mówiąc; misją DeFi jest stworzenie równoległego i w pełni funkcjonalnego analogu wobec tradycyjnego systemu finansowego, który nie znajduje się pod kontrolą władz centralnych, a pełna autoryzacja dokonywana jest przez inteligentne algorytmy, a nie instytucje.

 Krótka lekcja historii na temat DeFi.

Кратък урок по история на DeFi.
Wszystko rozpoczęło się od bitcoina

Wszystko rozpoczęło się od bitcoina. To była pierwsza kryptowaluta wymyślona w 2008 roku przez Satoshi Nakamoto. Zaczęto jej używać w 2009 roku. Bitcoin jest zdecentralizowaną walutą cyfrową, która nie wymaga pośrednika w banku centralnym ani żadnego administratora. Z technicznego punktu widzenia każda forma kryptowaluty wykorzystująca technologię blockchain jest sama w sobie formą DeFi. Kolejnym etapem genezy DeFi jest ethereum. To również zdecentralizowany blockchain z funkcją inteligentnych kontraktów. Ten blockchain wszedł do sieci w 2015 roku, a jego walutą jest ether — druga co do wielkości pod względem kapitalizacji rynkowej.

DeFi opiera się na blockchainie, ale czym właściwie jest blockchain?

Po pierwsze, kiedy mówimy o blockchainie, mówimy o rodzaju bazy danych. Sposobie w jaki przechowywane są informacje. W odróżnieniu od tradycyjnej daty bazy, blockchain przechowuje połączone ze sobą w porządku chronologicznym bloki danych. Gdy dostępne są nowe dane, nowy blok dodawany jest do łańcucha. Każdy może wykorzystać blockchain do uzyskania dowolnych informacji, ale najczęściej jest to księga główna transakcji wirtualnych pieniędzy. Nieważne, czy jest to bitcoin czy ether — zdecentralizowane podejście blokuje uzyskanie całkowitej kontroli przez pojedynczą osobę lub grupę. Każda transakcja jest trwale rejestrowana i jest dostępna dla każdego.

DeFi kontra CeFi — finansowanie centralizowane

Najważniejszą różnicą między finansami zdecentralizowanymi i scentralizowanymi jest zaufanie, jakim obdarzamy kogoś lub coś. W przypadku DeFi ufasz algorytmowi. Podobnie jak w przypadku inteligentnych kontraktów, istnieje zestaw reguł dotyczących, na przykład pożyczania pieniędzy i stopy procentowej. W CeFi używa się wielu instrumentów cyfrowych, ale banki, bez względu na to, czy są to banki prywatne czy państwowe, są instytucjami zarządzanymi przez ludzi. Gdy klient wpłaca pieniądze do banku, ufa ludziom biznesu, że będą oni dobrze zarządzać funduszami i wykonywać usługi.

DeFi nie jest oparte na zaufaniu, ale czy to oznacza, że nie jest godne zaufania?

DeFi nie jest oparte na zaufaniu
Po pierwsze system DeFi nie jest oparty na autoryzacji

Po pierwsze system DeFi nie jest oparty na autoryzacji. Co oznacza, że nie przeprowadzany jest proces „poznaj swojego klienta” przed uzyskaniem dostępu do usług. Nie ma potrzeby udostępniania jakichkolwiek informacji osobistych przez użytkownika lub wpłacania środków, aby skorzystać z usług finansowych. Nie istnieje instytucja, która wydaje pozwolenia lub segreguje użytkowników. DeFi jest otwarte dla wszystkich stron i nie dyskryminuje nikogo. Każdy użytkownik może w pełni korzystać platformy i budować na niej. Produkty i instrumenty opracowane w ekosystemie, mogą wzajemnie odnosić z siebie korzyści.

Dlaczego DeFi nie jest oparte na zaufaniu?

Ponieważ system nie oparty na zaufaniu — użytkownik nie musi polegać na ludziach, aby wykonywali swoją pracę. Każdy użytkownik może sprawdzić, czy dana usługa działa zgodnie z obietnicą. Każdy klient może przeprowadzić audyt kodu i skorzystać ze specjalistycznych narzędzi, aby uwierzytelnić, czy transakcje są przeprowadzane prawidłowo. W związku z tym nie ma trzeciego podmiotu, którego należy obdarzyć zaufaniem. Dlatego DeFi nie opierają się na zaufaniu.

 

Czym właściwie jest DeFi — to wiele programów nazywanych inteligentnymi kontraktami

Ekosystem Ethereum przeprowadza większą część transakcji DeFi. Ethereum samo w sobie jest programowalnym blockchainem. Oznacza to, że można przechowywać i uruchamiać w nim programy. Inteligentne kontrakty utrzymują wartość biznesową DeFi. Wszelkiego rodzaju działania finansowe odbywają się za pośrednictwem inteligentnych kontraktów. Inteligentne kontrakty zawsze działają zgodnie z zamierzeniami.

DeFi — zdecentralizowane aplikacje!

Aby zrozumieć zdecentralizowane aplikacje można je porównać do normalnych aplikacji. Na całym świecie są miliony aplikacji, z których korzystają miliardy ludzi. W coraz większym stopniu aplikacje wykorzystują ludzi. Pomyśl przez chwilę o Facebooku. Facebook jest właścicielem wszelkich danych, które udostępniasz i dane te mogą być wykorzystywane (sprzedawane) przez Facebook podmiotom trzecim, aby można było zapewniać ci spersonalizowane reklamy. W przypadku zdecentralizowanych aplikacji nie ma centralnego organu, który byłby właścicielem jakiegokolwiek zdecentralizowanej aplikacji.

Jak rozpoznać zdecentralizowaną aplikację?

Jak rozpoznać zdecentralizowaną aplikację?
Każda zdecentralizowana aplikacja musi działać w zdecentralizowanej sieci.

Zdecentralizowana aplikację można z łatwością rozpoznać, odpowiadając sobie na następujące pytania. Czy jest to aplikacja typu open source, czy zdecentralizowana, czy istnieje zachęta anan, czy jest obsługiwana przez protokół? Każda zdecentralizowana aplikacja musi być dostępna do wglądu, a wszelkie zmiany są oparte na konsensusie. Każda zdecentralizowana aplikacja musi działać w zdecentralizowanej sieci. Aplikacje tego typu muszą zapewniać zasób cyfrowy, aby wynagrodzić użytkownika za walidację bloków w łańcuchu. Każda aplikacja zdecentralizowana musi być uruchomiona na protokole. Technicznie rzecz biorąc, bitcoin był pierwszą zdecentralizowaną aplikacją.

 

Zakończenie: DeFi i co z tego?

Po pierwsze — DeFi mogą być jednym z najważniejszych narzędzi do wyrównania różnic pomiędzy ludźmi na całym świecie. Ponieważ udostępniają usługi finansowe każdemu, jedyne czego potrzebujesz to dostęp do Internetu. Są przejrzyste, skalowalne i niezmienne ze wszystkimi korzyściami, które się z nimi wiażą. Wyobraź sobie przejrzyste pożyczki, umowy ubezpieczeniowe i wiele więcej. DeFi przemuja kontrolę z instytucji i przywracają ją użytkownikom, ponieważ każdy człowiek na planecie zasługuje na niedrogie usługi finansowe, które są bezpieczne, sprawiedliwe i przejrzyste.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *